آشنایی با قرارداد آتی سکه بهار آزادی(طرح امام خمینی)

 یک شنبه 8 آذر 1388 

تحلیل روند قیمت طلا 

قیمت طلا به رکورد تاریخی رسید. آنالیزگران بانک آمریکا-مریل لینچ علت افزایش قیمت طلا را توضیح می‌دهند.  

به گزارش سرویس بین‌الملل سنا و به نقل از وب‌سایت کمودیتی آن‌لاین، تضعیف ارزش دلار در مقابل ارزهای بازارهای در حال توسعه و سایر ارزهای مهم از دلایل اصلی افزایش قیمت طلا است. تضعیف دلار در برابر سبد ارزی کشورهای در حال توسعه باعث افزایش قیمت دلاری انرژی به دلار می‌شود. کشش پایین عرضه و تقاضا در بازارهای نفت و تبدیل مداوم دلارهای نفتی به یورو، قیمت نفت را به بالاتر از 80 دلار برای هر بشکه سوق می‌دهد.

دلار ضعیف باعث افزایش ارزش طلا در مقابل سایر ارزها می‌شود زیرا بانکهای مرکزی کشورهای در حال توسعه ذخایر خود را به طلا تبدیل می‌کنند و به دنبال آن قیمت نفت نیز همین روال را دنبال می‌کند. بنابراین افزایش قیمت طلا تا 1500 دلار برای هر اونس و افزایش قیمت نفت به بیش از 100 دلار برای هر بشکه تا پایان سال 2010 به هیچ وجه دور از انتظار نیست.

از آنجایی که اقتصاد آمریکا اکنون در رکود به سر می‌برد دلار ضعیف به مدیریت کسری بودجه دولت و مبادلات با حجم بالا کمک می‌کند. البته ضعف دلار باعث افزایش قیمت کالاها نیز می‌شود.

از سوی دیگر کشورهای G10 دیگر مایل به افزایش ارزش ارز خود در مقابل دلار آمریکا نیستند، زیرا تضعیف دلار باعث تضعیف پوند انگلیس نیز شده و این چرخش ممکن است شامل یورو و سایر ارزها نیز بشود. زیرا اقتصاد عمومی کشورهای آمریکا، انگلستان، اتحادیه اروپا و ژاپن بسیار با یکدیگر مرتبط است.

بانک‌های مرکزی کشورهای در حال توسعه در مقابل این تضعیف ارزها تنها یک راه دارند و آن خرید طلا برای پوشش ریسک است. افزایش قیمت طلا شبهه کاهش ارزش ارزها را تقویت می‌بخشد و به افزایش قیمت کالاها از جمله نفت خام می‌‌انجامد. این تغییر در بازار با رابطه طلا و نفت در بلندمدت و احتمال کاهش ارزش یورو در ماههای آتی نیز سازگار است.

از دیگر نکات قابل توجه افزایش تعداد سفته‌بازان در بازار طلا است. طبق آخرین گزارش منتشره تعداد سفته‌بازان از 5 هزار به 364 هزار رسیده است که تعداد زیادی از آنان سرمایه‌گذاران خرد محسوب می‌شوند. تعداد زیادی از سرمایه‌گذران در بازار سهام نیز به بازار طلا روی آورده‌اند.

در زیر قیمت طلا از سال 1978 تاکنون نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می‌شود قیمت طلا در سالهای 1980-1979 تا مرز 850 دلار بالا رفته بود که پس از آن در مدت کوتاهی تا 500 دلار برای هر اونس سقوط کرد. به همین ترتیب احتمال اینکه این‌بار نیز قیمت طلا پس از مدتی سقوط کند، وجود دارد. تاکنون تفاوتی که با آن دوره وجود دارد عدم صعود نرخ بهره است.


 یک شنبه 24 آبان  1388 

پرچیسینگ پیش‌بینی کرد: 

 قیمت طلا افزایش خواهد یافت 

با توجه به اینکه قیمت طلا در این هفته به رکورد 1100 دلار برای هر اونس رسید، پیش‌بینی می‌شود قیمت آن تا پایان سال از 1300 دلار نیز عبور کند. 

 به گزارش سرویس بین‌الملل سنا و به نقل از وب‌سایت پرچیسینگ، انتشار اخباری نظیر افزایش نرخ بهره در هفته گذشته، برنامه‌ریزی ملل G-20 برای تزریق بیشتر محرکهای اقتصادی و فروش 200 تن طلا از سوی صندوق بین‌المللی پول به بانک مرکزی هند باعث افزایش قیمت طلا شد و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که قیمت این فلز ارزشمند تا 1300 دلار برای هر اونس نیز بالا خواهد رفت.

قیمت طلا همزمان با کاهش ارزش دلار افزایش یافته است. تصمیم فدرال رزرو مبنی بر نگاه داشتن نرخ بهره بین 0 تا 0.25 درصد نیز بر این افزایش تأثیر داشته است. 


دو شنبه 25 آبان 1388

افزایش قیمت سهام، ارز وطلا – کاهش دلار
در حالی که قیمت سهام کشورهای آسیایی و قیمت ارز بازارهای در حال توسعه افزایش یافته است، ارزش دلار برای سومین هفته متوالی کاهش پیدا کرد.

به گزارش سرویس بین‌الملل سنا و به نقل از بلومبرگ، به دنبال تصمیم کشورهای منطقه آسیای پاسیفیک (APEC) برای تزریق کمکهای بیشتر محرک اقتصادی و همچنین رشد اقتصاد ژاپن بیش از میزان مورد انتظار، قیمت سهام آسیایی بالا رفت.

سران اپک در نشست اخیر خود اعلام کردند که به تزریق منابع مالی تا زمان رسیدن اقتصاد به رشد "باثبات" ادامه خواهند داد. به دنبال انتشار این خبر شاخص MSCI آسیای پاسیفیک 0.5 درصد افزایش پیدا کرد و قیمت طلا رکورد را شکست.

اما شاخص دلار 0.4 درصد سقوط کرده و به 75.019 رسیدو قیمت دلار در برابر یورو با کاهش 0.5درصدی به 1.4963 رسید. پس از انتشار آمار افزایش تولید ناخالص داخلی ژاپن بیش از میزان مورد انتظار نیز رینگیت مالزی از سایر ارزهای دیگر آسیایی پیشی گرفت.

در عین حال سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در چین برای سومین ماه در اکتبر نیز افزایش یافت که نشان از بهبود شرایط اقتصادی این کشور دارد. سرمایه‌گذاری 5.7درصد افزایش پیدا کرده و به 7.1 میلیارد دلار رسیده است. قیمت سهام بزرگترین تولیدکننده طلا در چین نیز 3.6 درصد بالا رفت.